Jdi na obsah Jdi na menu
 


Empire State Building

10. 9. 2006

Obrazek

Empire State Building,

Páta avenue č. 350, New

York, leží mezi 33. a 34.

ulicí. Pátá avenue je jedna

z hlavních newyorských

ulic a probíhá severojižním

směrem. Je známá

elegantními obchody

a hotely.

 

Empire State Building patří vedle Cheopsovy pyramidy a Tádžmahalu k nejznámějším stavbám na světě. Ještě pořád je symbolem lesku a přitažlivosti New Yorku. Po 40 let ji lidé znali jako nejvyšší budovu na světě. Ačkoli ji dnes předhonili mladší rivalové, je stále pro mnohé mrakodrapem všech mrakodrapů. 

  Rozměry budovy jsou opravdu obdivuhodné. Má 102 poschodí a je vysoká 381 metrů. S televizní věží z padesátých let dosahuje celkové výšky 449 metrů. Budova na Páté avenue váží 331 000 tun, je postavena na dvoupatrovém základě a podepírá ji ocelová konstrukce o váze 54 000 tun. Při stavbě bylo použito deset milionů cihel a bylo položeno přesně 700 kilometrů kabelů. Plocha oken zabírá dva hektary. Schodiště má 1860 schodů a jednou do roka se na něm závodí. Jsou tu kanceláře pro 15 000 zaměstnanců a výtahy mohou dopravit 10 000 lidí za hodinu.

  Protože je stavba obklopena mnoha jinými vysokými kancelářskými budovami, není ze země dobrý výhled na celkový komplex, který je postaven v jednoduchém, ale elegantním slohu art-deco. Po šedé kamenné fasádě probíhají nahoru pruhy nerezavějící oceli a horní poschodí se třikrát zužují. Hala uvnitř má délku 30 metrů a výšku přes tři patra. Je vyzdobena nástěnnými tabulemi znázorňujícími sedm divů světa – a také ještě osmý: samotnou Empire State Building. Guinessova hala světových rekordů podává informace o neobvyklých rekordech a jejich držitelích. V 86. a v 102. patře jsou vyhlídkové terasy, kam lze rychle dojet výtahem. Odtamtud je překrásný výhled na město, který zvláště v noci zanechává trvalý dojem.

  Empire State Building je pojmenovaná po státu New York (má přezdívku Empire State) a navrhli ji Shreve, Lamb a Harrison. Budova byla postavena nepředstavitelně rychle. Každý týden bylo přistavěno průměrně čtyři a půl poschodí a v obzvláště intenzivní stavební fázi bylo za deset dní přistavěno 14 pater. Když byla Empire State Building 1. května 1931 oficiálně otevřena, bylo ve Spojených státech období hospodářské deprese. Proto delší dobu nebylo možné pronajmout všechny místnosti. Budově se proto brzy říkalo Empy State Building (Prázdná státní budova). Trvalo deset let, než byla kompletně pronajata. 

  Empire State Building byla zpočátku smutně proslulá, přitahovala mnoho sebevrahů, první z nich zahynul v roce 1933. V témže roce byl natočen i film King Kong. Ten vtiskl budovu do paměti miliónů diváků – ukazoval obludu, jak šplhá nahoru po zdech a jak na ni nahoře útočí letadla.

  V roce 1945 narazilo při špatné viditelnosti do 79. poschodí letadlo. Zahynulo 14 lidí a vznikla škoda ve výši milión dolarů.