Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sears Tower

12. 9. 2006

Obrazek

Svazek devíti

věží a černé pruhy

po obvodu budovy

dodávají mrakodrapu

neomylné poznávací

znaky.

 

Město Chicago ve státě Illinois je právem nazýváno domovem mrakodrapů. Právě zde byla v r. 1885 postavena první výšková budova, jejíž hmotnost nenesly nosné stěny, ale ocelová konstrukce. Dnešní Chicago není jen okázalou přehlídkou mrakodrapů postavených v různých dobách a stylech, ale pyšní se i nejvyšší budovou na území dnešní Ameriky nazvanou Sears Tower. Tato úžasná hladká tmavá věž se tyčí k obloze do výšky 443 metrů. Byla dostavěna v roce 1973 pro společnost Sears, Roebuck and Copany.

  Moderní mrakodrapy jsou stavěny z kovových konstrukcí a bývají pokryty sklem. Vzhledem ke své mimořádné výšce jsou konstruovány tak, aby dokázaly odolávat silným větrům vanoucím ve výškách posledních poschodí. Sears Tower je vlastně soustavou devíti věží, které jsou svými skelety vzájemně svařeny. Věže mají stejnou šířku, ale liší se výškou. Černé pruhy na vnějším plášti budovy pod sebou důmyslně skrývají servisní prostory.

  Sears Tower se svými 110 patry je současně nejvyšší stavbou na území Ameriky. Každý den sem přichází pracovat 16 500 lidí.

  Ve 103. podlaží se nachází vyhlídkový prostor pro návštěvníky, kteří si mohou prohlédnout město z výšky 412 metrů nad zemí. Za jasných dnů je odtud možné dohlédnout do čtyř různých států USA.